Osteopatia jest to szereg połączonych ze sobą działań obejmujących kompleksowe podejście do pacjenta zaczynając od pełnej diagnostyki a kończąc na indywidualnie opracowanym planie rehabilitacyjnym. Wszystkie działania osteopatyczne opierają się na kilku głównych założeniach:

1. Organizm ludzki jest spójną całością

2. Budowa ciała i wszystkie zachodzące w nim procesy są ze sobą powiązane na płaszczyźnie fizycznej jak i psychiczno-emocjonalnej

3. Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia, należy je tylko odblokować

 

Osteopatia jest stosunkowo młodą dziedziną, ale podchodzącą do człowieka najszerzej z pośród wszystkich dyscyplin medycyny akademickiej. Zarówno w diagnostyce jak i terapii staramy się wykorzystywać zarówno wiedzę historyczną, jak i najnowsze zdobycze techniki.

 

Osteopatia to szereg działań mających na celu przywrócenie pełnej równowaga organizmu. W tym celu stosujemy techniki z zakresu:

1. Technik powięziowych (praca polegająca na rozluźnianiu powięzi i regulowania ich napięcia)

2. Technik manualnych (ma za zadanie przywrócić pełną ruchomość w obrębie stawów kręgosłupa jak i stawów obwodowych)

3. Techniki wisceralne (jest to praca na narządach wewnętrznych, ma za zadanie korygowanie ich położenia, poprawę systemu drenażowego i ukrwienia)

4. Techniki cranio-sacralne (mają na celu wyregulowanie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, oraz napięcia opony twardej)

5. Techniki integracyjne (pozwalają wpływać i regulować kilka układów równocześnie)

6. Masaż

 

Kiedy celowe jest zastosowanie terapii osteopatycznej:

1. Problemy z dolegliwościami bólowymi, zarówno kręgosłupa jak i kończyn. Zarówno w fazie ostrej jak i przewlekłej

2. Wszystkie stany pooperacyjne

3. Przewlekłe problemy zdrowotne

4. Problemu w obrębie jamy brzusznej (opadające narządy, bóle „brzucha”, powiększenie narządów, bolesne miesiączki, nietrzymanie moczu itp.)

5. Stany po urazach i wypadkach

6. Wady wrodzone i nabyte, w tym wady postawy

7. Problemy neurologiczne np. zaburzenia czucia, drętwienia, cierpnięcia, migreny itp

Należy pamiętać, że nasze ciało funkcjonuje jako całość, dlatego zaniedbanie w jednym aspekcie w krótkim czasie przeniesie się na pozostałe sfery funkcjonowania. Dlatego kiedy mamy do czynienia z przewlekłym bólem np. kręgosłupa to zawsze należy zająć się również narządami wewnętrznymi. Natomiast kiedy problem tkwi w narządach wewnętrznych to na koniec terapii należy przyjrzeć się kręgosłupowi. Dlatego właśnie całościowa praca z ciałem przynosi szybkie, trwałe i widoczne efekty.